Renata

Renata

Vystudovala jsem státní česko-italské gymnázium v Bohnicích, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy jsem absolvovala obor filologie: italština – portugalština, kde jsem dokončila magisterské studium s diplomovou prací na téma Srovnání učebnic italštiny. V roce 2004 jsem byla na roční studijní stáži na univerzitě v Lisabonu a jeden semestr jsem strávila v toskánské Sieně.

Výuce italštiny se sama aktivně věnuji od roku 2001. Po několikaleté spolupráci s řadou pražských jazykových škol jsem se rozhodla otevřít si školu vlastní – a tak v roce 2012 vznikla škola italštiny Lingua nostra.

Během několika let jsem z hrstky mých klientů a z jedné jediné učebny vybudovala školu o několika stovkách studentů, která dnes funguje ve třech pobočkách v Praze a také v Turnově, kde od roku 2018 žiji, pracuji a tvořím.

Paradoxně Lingua nostra nejvíce vyrostla v letech, kdy se mi narodily dvě děti, a kdy jsem jako skromný cíl během mateřství měla pouze „udržet školu při životě“. Překvapivě místo takového „udržování“ přišel skutečný boom.

Roky 2019 a 2020 přinesly škole zatěžkávací zkoušku, kterou prošla na výbornou. Nejen že v podstatě neztratila žádné studenty, naopak rozšířila své portfolio lekcí a kurzů do online prostoru. Dnes se tak do kurzů Lingua nostra připojují studenti z celého Česka a někdy dokonce i ze zahraničí.

V mých pracovních dnech se věnuji řízení školy, vybírám a školím lektory, kontroluji kvalitu výuky, organizuji kurzy, vytvářím výukové materiály a samozřejmě stále i sama vyučuji, protože výuka mě prostě vždycky bude bavit mnohem víc než jakákoliv práce před počítačem. Pokroky studentů a radost, kterou si z lekcí domů odnášejí, jsou pro mě tím největším zadostiučiněním.

Pro nakladatelství Fragment jsem kdysi napsala konverzační příručku italštiny Italština last minute a učebnici Italština pro samouky. Pro kurzy ve škole Lingua nostra spolu s některými kolegy vytvářím originální studijní materiály – učebnice a cvičebnice, které studenti dostávají ke kurzům. Máme devět úrovní vlastních učebnic, ke každé knížce je cvičebnice a k většině také MP3 nahrávky. Je za tím hodně práce, ale stálo to za to, protože máme materiály, které nám i našim studentům plně vyhovují.

Vlastním nákladem jsem vydala čtyři publikace pro studium italštiny: Historie čtyř římských procházek, Italština pro gourmety, Italština na cesty a Pohádková italština.

Provozuji e-shop Italské knihy, kde můžete koupit nejen výše uvedené tituly, ale i mnohé další knihy pro studium italštiny.

Ke  škole přistupuji kreativně, kdo mě zná, ví, že oplývám energií a nápady. Můj poslední nápad, který nyní naprosto skvěle uvádějí v praxi dva naši lektoři (Edoardo a Edoardo) je podcast Safari italiano pro všechny studenty italštiny (i bývalé). Je to ale dost netradiční podcast, neuslyšíte v něm vysvětlování gramatiky či banální dialogy. Safari italiano je čistě hovorová, až bych řekla surová, italština, taková italština, kterou můžete slyšet v Itálii „na ulici“. A témata? Nejrůznější, vždy ale podávaná s humorem, často až lehce hraničním. Politicky nekorektní, opravdový, ryzí – takový je náš podcast Safari italiano.

A čím mi Lingua nostra dělá největší radost? Kromě toho, že jsme za léta našeho působení už opravdu hodně lidí naučili italsky, často z nuly až na úroveň C1, a že se mi podařilo dát dohromady opravdu výjimečný tým italských lektorů (naše škola se stala velmi žádanou destinací pro italské univerzitní studenty, kteří v rámci programu Erasmus+ vyjíždějí na pracovní stáž, aby se naučili, jak vyučovat italštinu; a často u nás zůstanou), mě velmi těší, že nejsme jen prostorem pro studium jazyka, ale také příležitostí pro setkávání lidí. Jsme školou, kde se lidé seznamují, přátelí, někdy dokonce zamilovávají – nejen do italštiny. A přesně taková místa i my dospělí moc potřebujeme.