Časté dotazy

 1. Mohu chodit na kurz dvakrát týdně?
 2. Kdo je lektorem jednotlivých kurzů?
 3. Existuje způsob, jak si nahradit zameškanou lekci italštiny?
 4. Naučím se italsky jen docházením do vašich kurzů v Praze?
 5. Když nepřijdu na lekci, dozvím se, co se v lekci probíralo?
 6. Kde se konají lekce italštiny Lingua nostra?
 7. Jaký je rozdíl mezi individuální výukou a skupinovým kurzem?
 8. Mohu po navštěvování jednoho semestrálního kurzu pokračovat ve stejný den a čas?
 9. Co nabízí Lingua nostra navíc oproti jiným jazykovým školám?
 10. Jsou lekce italštiny v Lingua nostra Praha zaměřené i prakticky nebo se probírá jen teorie?
 11. Jaká učebnice se ve vašich kurzech používá?
 12. Jak poznám, jaká je moje úroveň italštiny – do jakého kurzu se mám zapsat?
 13. Mohu změnit kurz, pokud ten, do kterého jsem se zapsal/a, je pro mě moc těžký, či naopak příliš snadný?
 14. Je možnost kromě kurzu mít i individuální doučování, pokud budu mít pocit, že jej potřebuji?
 15. Mohu se přijít podívat na některou z vašich lekcí italštiny, než se rozhodnu zapsat do vašeho kurzu?
 16. Za jak dlouho se u vás mohu naučit základ italštiny, který mi stačí k základním konverzacím například na cestách?
 17. Jak dlouho budu navštěvovat vaše kurzy italštiny, než se naučím plynule hovořit a budu ovládat veškerou italskou gramatiku?

#Mohu chodit na kurz dvakrát týdně?

Ano! Vyberte si svůj základní kurz a k němu si pak můžete přidat druhý kurz se slevou podle vašich preferencí. Stejně jako na podzim, i na jaře tyto zlevněné kurzy vypisujeme, jsou různé, online i prezenční, lekce na 60 či 90 minut, gramatické opakovací, ale i zaměřené na reálie (umění, historie, města, kuchyně...).

#Kdo je lektorem jednotlivých kurzů?

S týmem našich lektorů se můžete seznámit zde.

Kurzy, které navazují na jarní či letní cyklus, mají zpravidla stejní lektoři, obecně platí, že lektory nezměníme, ale to neznamená, že vám stále stejného lektora garantujeme.

Když se tedy před přihlášením ptáte, kdo učí konkrétní kurz, pokud to víme, můžeme vám to sdělit, ale není vyloučené, že se to ještě nezmění.

My věříme, že budete spokojeni se všemi našimi lektory.

Lektor na konkrétní kurz se může změnit, protože lektorům optimalizujeme jejich rozvrh tak, aby měl smysl i pro ně, lekce jim navazovaly ve stejných pobočkách, aby neměli příliš mnoho skupin ve stejné úrovni pokročilosti, aby každý lektor měl nějaké úplné začátečníky (to je pro naši profesi důležitý podnět) - zkrátka děláme vše proto, abychom kromě spokojených studentů  měli i spokojené lektory a aby u nás vydrželi nejlépe navždy.

Někdy se nám také stává, že sám lektor si přeje změnu po tom, co má dlouho stejnou skupinu, protože už má pocit, že svým studentům nic víc nemůže dát.

#Existuje způsob, jak si nahradit zameškanou lekci italštiny?

Ano! V naší škole italštiny Lingua nostra nemusíte přijít ani o jednu zaplacenou lekci. Všem našim studentům v kurzech italštiny nabízíme po dohodě možnost v daném semestru místo zameškaných lekcí (z jakéhokoliv důvodu) navštívit jinou lekci, podle aktuálního rozvrhu. Dle vašich časových možností si můžete vybrat i jinou úroveň, než je ta vaše: s nižší úrovní si můžete zopakovat látku, kterou už ovládáte, a s vyšší úrovní můžete třeba jen poslouchat – taková lekce funguje jako nejlepší motivace!  O náhradní lekce si studenti mohou žádat v našem online systému na této stránce: https://www.linguanostra.cz/studenti/.

Heslo zasíláme všem zapsaným studentům na začátku kurzu v informačním e-mailu.

#Naučím se italsky jen docházením do vašich kurzů v Praze?

V našich kurzech vás naučíme hodně, ale kouzelné trychtýře, kterými bychom studentům jazyk nalili do hlavy, bohužel nemáme ani my. Kromě docházení do lekcí italštiny u nás je potřeba doma občas alespoň nahlédnout do učebnice a udělat krátký domácí úkol, který naši lektoři studentům vždy zadávají.

Dále samozřejmě doporučujeme poslouchat .mp3 k učebnicím (ke stažení na https://www.linguanostra.cz/studenti/), občas si pustit nějaký italský film s titulky, poslouchat italskou hudbu - zkrátka obklopit se italštinou, jak jen je to možné.

Navíc, v naší škole k pravidelnému kurzu nabízíme širokou škálu dalších lekcí a akcí spojených s italštinou pro ty, kteří chtějí pro své studium udělat ještě víc.

Jejich aktualizovaný přehled najdete vždy zde:

https://www.linguanostra.cz/kalendar-akci/

#Když nepřijdu na lekci, dozvím se, co se v lekci probíralo?

Určitě, stačí napsat e-mail vašemu lektorovi italštiny, vždy vám rádi sdělíme, co si můžete doma dostudovat a co je za domácí úkol.

#Kde se konají lekce italštiny Lingua nostra?

Naše učebny jsou v Praze 3, nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad, dále na Praze 4, kousek od stanice metra C Pankrác či Budějovická a nově také na Praze 6 u metra A Hradčanská (viz kontakt). Na všech našich pobočkách probíhají skupinové kurzy a mohou probíhat i individuální lekce italštiny, je-li volná učebna. Naši lektoři však také za individuálními studenty dojíždějí po celé Praze. Firemní kurzy italštiny nabízíme i mimopražským firmám.

#Jaký je rozdíl mezi individuální výukou a skupinovým kurzem?

Velký! Rozdíl je na prvním místě samozřejmě v ceně. Pokud cena kurzu pro vás není podstatná, samozřejmě efektivnější je individuální výuka. Lektor má možnost se plně věnovat vašim specifickým problémům při studiu a tématům, která vás zajímají, během celé lekce se musíte více soustředit a mluvíte jen vy a váš lektor. Individuálně se italsky naučíte rychleji než ve skupince, přestože naše skupinky jsou malé a je tak možné udržovat jakýsi poloindividuální přístup k výuce. 

Další jednoznačnou výhodou individuálního studia italštiny je časová flexibilita: můžete si vybrat den, čas i místo výuky (kdekoliv v Praze) sami a to i pohyblivě – každý týden jinak. 

Výhodou skupinových kurzů italštiny je podstatně nižší cena, a také fakt, že lekce ve skupině je i určitou společenskou událostí: studenti italštiny se u nás rádi setkávají, sdílejí své zážitky z cest do Itálie, nacházejí nové přátele a učí se italštinu ve velmi příjemné, uvolněné atmosféře. Stejné skupinky u nás často studují společně i několik semestrů.

#Mohu po navštěvování jednoho semestrálního kurzu pokračovat ve stejný den a čas?

V zásadě ano. Většina našich kurzů italštiny pokračuje dále a dále ve stejný den i čas a přibližně se v nich udržuje i stejná skupina nadšených studentů italštiny.

#Co nabízí Lingua nostra navíc oproti jiným jazykovým školám?

Naše škola nabízí studentům kurzy ve velmi příjemných prostorách, kde se necítí jako v klasických strohých učebnách, ale spíše jako doma v obýváku, skupinky jsou malé – max. 8 zapsaných studentů v prezenčních kurzech, resp. 6 v online kurzech (v mnohých kurzech, hlavně dopoledne či brzy odpoledne bývá dokonce max. 5 studentů.) To vše přispívá k velmi přátelské uvolněné atmosféře, která je pro kurzy italštiny v Lingua nostra specifická. 

Možnost nahrazení všech zameškaných lekcí ZDARMA také nebývá v jiných jazykových školách běžná, u nás je však samozřejmostí, stejně jako vstřícný vztah lektorů s jejich studenty: kdykoliv je můžete kontaktovat e-mailem s jakýmikoliv dotazy či pochybami, rádi vám odpoví.

Naše škola italštiny také jako jediná v Praze organizuje i velké množství „mimoškolních“ akcí spojených s italštinou (víkendy „s italštinou v přírodě“, zájezdy do Itálie s lekcemi italštiny, degustace vín v italštině, divadelní kurzy v italštině, italské karaoke apod.) – tyto akce jsou výborným doplňkem běžných kurzů italštiny: naši studenti se jich rádi účastní, protože jsou pro ně skvělou příležitostí, jak zábavným způsobem prohloubit své především praktické znalosti italštiny a také se seznámit s novými lidmi a strávit příjemné chvilky ve svém volném čase. V neposlední řadě nabízíme studentům našich kurzů italštiny teplé nápoje zdarma ke každé lekci.

#Jsou lekce italštiny v Lingua nostra Praha zaměřené i prakticky nebo se probírá jen teorie?

Domníváme se, že studium a výuka italštiny (stejně tak jako je tomu u ostatních živých jazyků) teoretickým „gramatickým“ přístupem již dávno vyšlo z módy. Učit se italštinu bez gramatiky je ale jako stavět dům bez základů, takže gramatiku vás každopádně budeme učit a hlavně – naučíme. Nicméně v našich lekcích italštiny dáváme velký prostor praktickému použití jazyka a zdůrazňujeme nutnost naučit se italsky komunikovat a ne jenom časovat slovesa či vyplňovat gramatická cvičení. Naši studenti jsou schopni základní komunikace už po prvním semestru italštiny v našich lekcích v Praze i v Turnově díky tomu, že naši lektoři neopomínají konverzační cvičení a hry v každé lekci, a to i s úplnými začátečníky.

#Jaká učebnice se ve vašich kurzech používá?

Od roku 2015 používáme vlastní učebnice, na kterých spolupracovalo několik našich lektorů. Tyto učebnice (včetně MP3) jsou zahrnuty v ceně každého kurzu LN1–LN8, obsahují mnoho textů, cvičení a výkladů gramatických témat v českém jazyce. Nad rámec těchto knih používáme nejrůznější doplňkové materiály.

Od roku 2020 postupně ke všem kurzům přidáváme i cvičebnice, opět v ceně kurzu.

#Jak poznám, jaká je moje úroveň italštiny – do jakého kurzu se mám zapsat?

Podívejte se na rozpis našich úrovní italštiny. Pokud si však přesto nejste jistí, napište nám. Rozřazovací testy neděláme, ale domluvíme si s vámi krátký pohovor nebo vám položíme pár otázek v italštině e-mailem, na které nám bez slovníku odpovíte.

#Mohu změnit kurz, pokud ten, do kterého jsem se zapsal/a, je pro mě moc těžký, či naopak příliš snadný?

Samozřejmě a uvítáme to. Naši lektoři sami upozorňují studenty, kteří se zapíšou do kurzu italštiny, který se během prvních lekcí ukáže jako pro jejich úroveň nevhodný, na možnost přestoupení do jiného kurzu.

#Je možnost kromě kurzu mít i individuální doučování, pokud budu mít pocit, že jej potřebuji?

Ano, můžete si zaplatit individuální lekce italštiny navíc za zvýhodněnou cenu, která platí pro účastníky našich semestrálních kurzů nebo se přihlásit na některé z našich doplňkových lekcí - open classes, které jsou zdarma nebo na lekce Tortura grammaticale či Gramatika hezky česky, které jsou zaměřené na konkrétní gramatická témata.

#Mohu se přijít podívat na některou z vašich lekcí italštiny, než se rozhodnu zapsat do vašeho kurzu?

Samozřejmě, můžete navštívit i více lekcí s různými lektory italštiny a vybrat si toho, který vám nejvíc sedne. V případě zájmu nám napište e-mail.

#Za jak dlouho se u vás mohu naučit základ italštiny, který mi stačí k základním konverzacím například na cestách?

To je relativní. Ale většina účastníků našich kurzů Italština na cesty si už jen z tohoto víkendového kurzu odnesou základní znalosti, které jim při cestách po Itálii pomohou. Chcete-li umět však opravdu alespoň trochu mluvit, je nezbytné absolvovat minimálně dva semestry. Je to samozřejmě velmi individuální, ale obecně lze říci, že po dvou semestrech italštiny se studenti už docela slušně domluví a umí se vyjádřit i v minulém čase.

#Jak dlouho budu navštěvovat vaše kurzy italštiny, než se naučím plynule hovořit a budu ovládat veškerou italskou gramatiku?

Vezměme to podle průměrného studenta, který více méně pravidelně navštěvuje naše kurzy italštiny jednou týdně na 90 minut, dva semestry za rok, bez letních kurzů a občas se na látku podívá i doma nebo alespoň každý týden udělá malý domácí úkol: Po dvou letech se dostane k úrovni LN5, po dalším roce k LN7 a v druhém semestru 4. roku studia u nás se dostane na pokročilou úroveň znalosti italštiny, bude umět veškerou gramatiku a velmi plynule hovořit. Některým studentům to jde rychleji, jiným pomaleji, ale v Lingua nostra naučíme italsky každého.